Evropský pohár mládeže v boulderingu – GRAZ 2018

Naše členka oddílu Eliška Bulenová vysoutěžila České republice v mládežnické reprezentaci nevídaný úspěch! V rakouském Grazu 28. – 29. dubna v kategorii B (14 – 15 let) postoupila v kvalifikaci z 9. místa a ve finále se pak dokázala ještě zlepšit a odváží si tak vynikající 8. příčku. Pro Českou republiku šlo o nejúspěšnější závod v dějinách této mládežnické soutěže – a to zde národnímu týmu chybělo hned několik špičkových lezců.

Eliška na sobě celou sezónu maká - tvrdě trénuje, cvičí, chodí na fyzioterapii, jezdí na soustředění a zaslouží si obrovské uznání. Eliško, za celé Green Trees Monkeys ti upřímně gratulujeme :) !

A jak dopadli další z reprezentace? Postup unikl o jediné místo Elišce Adamovské v kategorii A (16 – 17) let, které tak patří výborná 11. pozice. Česká reprezentace se v Grazu prosadila na bodované příčky ve všech kategoriích s výjimkou juniorů, kde ovšem chyběli první čtyři lezci po nominačních závodech. Bodovat nakonec dokázalo 8 českých reprezentantů a několika dalším body unikly jen těsně. Před rokem ve stejném závodě v Grazu bodovalo pouze 5 lezců a nejlepšími umístěními byly 17., 21. a 24. pozice, přitom i tento závod byl v kontextu dosavadních výsledků hodnocen jako velmi úspěšný.

Mezi dívkami v kategorii B bodovala mezi 48 závodnicemi kromě Elišky Bulenové ještě 27. Tereza Širůčková, v kategorii A pak mezi 56 lezkyněmi na body dosáhla i další Eliška – tentokrát Novotná na 30. příčce a v početně slabší, ale o to výkonnostně silnější kategorii juniorek (18 – 19 let) obsadila Jana Ondřejová 26. místo. 

Mezi 58 chlapci v kategorii A bodoval Albert Musil na velmi solidní 22. příčce, což znamenalo zároveň nejlepší český chlapecký výsledek v tomto závodě. Tento lezec startuje v kategorii teprve prvním rokem, a protože se specializuje hlavně na lezení na obtížnost, byl to pro něj vůbec první mezinárodní závod v boulderingu. Bodovat dokázal v této silné kategorii rovněž při svém prvním reprezentačním startu v boulderingu také Šimon Potůček na 24. místě. Bod pro české barvy mezi 49 závodníky zajistil v kategorii B Marek Jeliga na 30. pozici a těsně za bodovanou třicítkou mezi nejmladšími chlapci seřadili 31. Lukáš Doleček, 32. Martin Mikulec a 34. Jáchym Cink. I když těmto lezcům body těsně unikly, jde stále v dané konkurenci o kvalitní výkony. Mezi juniory chyběla Tomášovi Lukáškovi na bodovanou třicítku jedna zóna a obsadil tak 33. příčku.

Česká republika se i v oslabené sestavě v pořadí národů umístila na 11. místě z 23 zúčastněných zemí a potvrdila tak výkonnostní vzestup naší mládežnické reprezentace také v této disciplíně.

Ten by však nebyl možný bez dlouhodobé systematické práce a stále se zlepšujících podmínek pro nejlepší závodníky. Chceme proto tímto poděkovat všem trenérům, stavěčům, fyzioterapeutům, rodičům a dobrovolníkům, bez nichž by se české soutěžní lezení neobešlo. Děkujeme rovněž mezinárodním koučům Petře Adamovské, Davidovi Urbáškovi a Tomášovi Birkovi Sychovi za vynikající servis pro naše mladé reprezentanty při závodě v Grazu.

Poděkování patří také tréninkovým centrům reprezentace LC SmíchOFF a Boulder Bar, speciální poděkování pak zejména LC SmíchOFF za vytvoření vynikajících podmínek pro soustředění, vzdělávání trenérů i každodenní přípravu a partnerovi české mládežnické reprezentace společnosti Rock Point za podporu.

Celý článek najdete ZDE.